Про візію та місію

Полюбіть науку, плекайте і збагачуйте її своєю працею
і своїм знанням, будьте її служителями!
Здвигайте храми науки,
вогнища духовної сили Церкви і Народу,
пам’ятаючи, що немислиме повне життя Церкви
і Народу без рідної науки.
Наука — це їхнє диханіє жизні!
Патріярх Йосиф (Сліпий). «Заповіт»


Український католицький університет є відкритою академічною спільнотою, яка живе східнохристиянською традицією і виховує провідників суспільства, професіоналів, для служіння в Україні та за її межами – в ім’я слави Божої, спільного блага й людської гідності.

Як личить при цій нагоді, хочу звернутися до Вас з інавгураційним словом, у якому бажаю стисло окреслити візію та місію новонародженого Українського Католицького Університету. Одразу хочу зазначити, що це не авторський текст. Думки, викладені в ньому, належать цілій академічній спільноті.

Переступивши поріг третього тисячоліття, ми починаємо усвідомлювати, що один із найцінніших скарбів, який беремо зі собою, — це молоде покоління України, яке практично все своє свідоме життя вже прожило в суспільстві, де поступово згасає тоталітарна та знеособлювальна ідеологія, і яке, вдихнувши на повні груди повітря свободи, прагне торувати свою власну дорогу в майбутнє.

Символічно, що УКУ виникає в час, коли ще свіжі спогади про історичний візит в Україну Святішого Отця Івана Павла II, який рівно рік тому освятив наріжний камінь Українського Католицького Університету. Сам — справжній інтелектуал, він цим кроком ще раз засвідчив важливість освіти в житті християнина та у здійсненні євангелізаційної місії Церкви.

Як повнота і багатство внутрішнього світу кожної особи вимірюються глибиною її міжособистісного діялогу, так само й життя кожного університету визначається мірою його відкритости до міжуніверситетського спілкування. УКУ сподівається на тісну співпрацю з іншими вищими навчальними закладами як Львова, України, так і сусідніх та дальших країн.

Ще донедавна запитання «Яке остаточне призначення людського життя?», «Чи може людина спілкуватися з Богом?», «У чому полягає таке богоспілкування?», «Як воно змінює життя людини?» були вилучені з життя української освіти і науки. Така обструкція не лише марґіналізувала богословський пошук, штовхаючи його у крайнощі обскурантизму та фундаменталізму, а й робила «ведмежу послугу» самим наукам.

«Пізнайте правду, і правда визволить вас». Завданням УКУ має стати постійне свідчення про нерозривність зв’язку між служінням правді та свободою людини. Науковий пошук, вільний від засилля прагматичних міркувань та ідеологічних маніпуляцій, може залишатися самим собою лише тоді, коли його кінцевою метою буде пізнання правди і служіння людині на підставі визнання святости її життя та поваги до її особистої гідности.

Одне з основних своїх завдань УКУ вбачає в поширенні християнської етики праці та навчання. Це означає не лише безкомпромісну боротьбу з усіма формами зловживань в освіті й навчанні, а передусім наповнення навчання та майбутньої праці своїх студентів духом служіння і солідарности. Ми хочемо, щоб наші працівники й студенти мали постійну нагоду переживати досвід служіння Богові та людині, а тому навчальна й наукова діяльність УКУ буде завжди мати практично-пасторальний і соціяльний виміри.

Ми виходимо з переконання, що дальший розвиток України як сучасної європейської держави може тільки виграти від того, що багата спадщина і духовний досвід київського християнства будуть осмислені, досліджені, вивчені на належному науковому рівні. Пізнаючи, помножуючи та розкриваючи перед цілим світом безцінні скарби східного християнства, УКУ також прагне зробити свій внесок до світового екуменічного та культурного діялогу між християнським Сходом та Заходом.

Відповідно до згаданих принципів ми будемо будувати навчальний та виховний процеси в УКУ, розставляти пріоритети в науковій діяльності, планувати розвиток університету. Основним акцентом у діяльності УКУ буде гуманітарна освіта. Тлом для цієї освіти має стати плекання християнського світогляду, зокрема через впровадження до навчальних програм з різних спеціяльностей богословської компоненти.

УКУ в Україні постає як символ зрілости й готовности українського християнства до викликів нової доби, його готовности благовістити Христа освіченій людині третього тисячоліття, яка в секуляризованому світі продовжує шукати Бога у своєму житті. Нехай ця подія, народжена з глибокої та жертовної віри численних вірних УГКЦ, стане ще одним свідченням воскресіння нашої Церкви і Божим благословенням на її пастирське служіння українському народові.


Отець доктор Борис Ґудзяк,Ректор

Джерело: о. Борис Ґудзяк. Інавґураційне слово Ректора Українського Католицького Університету. Текст опублікований у виданні Ідентичність і місія Українського Католицького Університету. Доповіді, промови і дискусії інавгураційних урочистостей25-29 червня 2002 року. Видавництво УКУ, 2003.

  • Востаннє змінено: 27.04.2022 16:25
  • (зовнішнє редагування)