Усі 69 інтерв’ю транскрибовані, кожне відео має часове кодування, так що, читаючи транскрипт, можна легко співставити будь-який уривок із відеозаписом.

Поразка серпневого путчу 1991 року пришвидшила розпад Радянського Союзу і виникнення на його руїнах держав-наступниць, в тому числі України. Проєкт є своєрідною хронікою процесу постання незалежної України – він охоплює 69 інтерв’ю з політичними лідерами, дисидентами, дипломатами, журналістами, релігійними діячами, підприємцями, вченими, військовими, розвідниками, які брали участь або були свідками цього процесу в 1988‒1991.

Відеоінтерв’ю були записані в шести країнах у 1995 та 1996. Інтерв’ю дали, серед інших: радянський президент Михайло Горбачов, український президент Леонід Кравчук, польський президент Лєх Валенса та держсекретар США Джеймс Бейкер.

Проєкт розпочинається дослідженням національних рухів та громадських об’єднань, що зароджувалися в Україні у 1988‒1989, охоплює переговори про підписання нового союзного договору влітку 1991, спробу серпневого перевороту 1991 року, піднесення Бориса Єльцина в Москві та розвиток національного сентименту в республіках і досягає кульмінаційної точки в українському референдумі про незалежність у грудні 1991 та міжнародне визнання України як суверенної держави.

Усі 69 інтерв’ю транскрибовані, кожне відео має часове кодування, так що, читаючи транскрипт, можна легко співставити будь-який уривок із відеозаписом.

Український католицький університет у Львові діятиме в Україні як репозиторій відеозаписів і транскриптів.  Он-лайнове удоступнення цих матеріалів має виключно академічні та дослідницькі цілі.

Будь-яке використання відеоматеріалів для комерційних цілей суворо заборонено. Право інтелектуальної власности на відео і транскрипти зберігається за Проєктом і Українським католицьким університетом.


Маргарита Гевко - з 1991 по 1996 мешкала в Києві, в 1991‒1992 працювала для іспанської агенції новин EFE у Києві. Вона виросла в Аргентині, нині живе в Еванстоні, штат Іллінойс. Пані Гевко студіювала архітектуру в Національному університеті Кордови в Аргентині, в 1989 брала участь у Літній програмі українських студій при Гарвардському університеті. Член правління «Operación Canasta» ‒ неприбуткової організації, яка займається проєктами розвитку в Аргентині.


Сара Сіверс ‒ головний директор і консультант Інституту Землі Колумбійського університету, де вона очолює напрямок консультування країн Африки. Перед тим як обійняти цю посаду, пані Сіверс керувала програмою лобіювання інтересів країн, що розвиваються, у Фундації Білла і Мелінди Ґейтс та відділом політики, розвитку і пропаганди в Асоціації Франсуа-Ксав’є Бануда (FXB), працювала у всесвітній організації  на захист дітей, які мають ВІЛ/СНІД. Раніше пані Сіверс була співзасновником і виконавчим директором Центру глобалізації та раціонального розвитку при Колумбійському університеті та Центру міжнародного розвитку при Гарвардському університеті. Вона – колишній працівник дипломатичної служби Сполучених Штатів, зокрема першого Посольства США в Києві. Пані Сіверс здобула освіту в Гарвардському університеті та Масачусетському технологічному інституті.

Керівниками і координаторами Проєкту є Маргарита Гевко та Сара Сіверс. Пані Гевко перебувала в Києві і відповідала за фільмуванням інтерв’ю, їх транскрибуванням, редагуванням і часове кодуванням. А пані Сіверс, перебуваючи у США, керувала записами інтерв’ю в Сполучених Штатах і Україні та займалася фінансовими питаннями Проєкту, а зокрема – пошуком коштів.


Георгій Арбатов Микола Вересень Марта Дичок Богдан Кравченко Віталій Масол Мирослав Попович Олександр Ткаченко
Микола Багров Сюзан Вієтс Іван Драч Леонід Кравчук Вадим Мордашов Іван Салій Патріарх Філарет
Джеймс Бейкер Шерлі Вільямс Юрій Єльченко Володимир Крючков Костянтин Морозов Петро Симоненко Володимир Філенко
Яків Дов Блайх Богдан Гаврилишин Роберт Зеллік Георгій Крючков Сергій Набока Костянтин Ситник Руслан Хасбулатов
Богдан Міхал Борусевич Юрій Гайсинський Анатолій Зленко Яцек Куронь Дмитро Павличко Олександр Скіпальський Степан Хмара
Геннадій Бурбуліс Іван Гевко Юрій Зубко Вітаутас Ландсберґіс Борис Панкін Брент Сковкрофт В’ячеслав Чорновіл
Лех Валенса Михайло Горбачов Борис Качура Левко Лук’яненко Іван Плющ Джордж Сорос Станіслав Шушкевич
Валентин Варенніков Володимир Гриньов В’ячеслав Кириленко Адам Мартинюк Зенон Позняк Галина Старовойтова Юрій Щербак
Володимир Василенко Іван Дацько Марта Коломиєць Вілен Мартиросян Дмитро Понамарчук Іван Степанчук Володимир Яворівський
Роман Ващук Мустафа Джемілєв Віталій Коротич Євген Марчук Роман Попадюк Лесь Танюк до інтерв'ю

Керівники Проєкту висловлюють щиру вдячність особами та організаціям, які фінансово підтримали Проєкт:

Посол Роберт Г. Серрі
Посольство Нідерландів в Україні
1992-1996

Юрій Чопівський та Йєльська українська ініціатива Центру міжнародних та регіональних досліджень Йєльського університету

Іван та Маргарита Гевки
Пан і пані Любомир Гевко
Благодійна фундація родини Гевків

Любомир Гайда
Роман Шпорлюк
Український науковий інститут Гарвардського університету

Висловлюємо особливу подяку В’ячеславу Чорноволу, Дмитру Пономарчуку та Миколі Вересню за їх надзвичайну підтримку в реалізації цього Проєкту.

Проєкт не здійснився би без допомоги незліченних друзів і прихильників, які щедро дарували свій час і таланти:

Сем Браун, Борис Дацків, Анне Дронніер, Марта Дичок, Наталка Федущак, Христя Фріланд, Марія Гевко, Дані Кауфманн, Катерина Хінкулова, Марта Коломиєць, Ростислав Хотин, Ґєня Кизима, Пос. Вільям Міллер, Сузанн Міллер, Віталій Портніков, Анджей Рибальт, Алла Швець, Шарль Сіверс, Андрій Слободян, Орест Субтельний, Олександр Ткаченко, Сузан Вієтс, Дмитро Волков, Лукан Вей, Данило Яневський, Тарас Добко, Микола Стецишин та Петро Дідула.

І величезне спасибі всім, хто погодився дати інтерв’ю.

  • Востаннє змінено: 27.04.2022 16:25
  • (зовнішнє редагування)